EQHM-17 Montaż paralaktyczny z napędem harmonicznym
Montaż EQHM-17 jest rozwiązaniem dedykowanym do cięższych zestawów optycznych, niż EQHM-14. Montaż ten powstał z myślą o pełnym wykorzystaniu możliwości przekładni harmonicznych w rozmiarze „17-100”. Urządzenie zostało zbudowane jako monoblok o konstrukcji głównie stalowej z wyprowadzonymi osiami RA i DEC z jednej wspólnej obudowy. Dzięki temu konstrukcja jest bardziej zwarta, sztywna i nie wymaga kabli łączących bloki obydwu osi. Do budowy montażu wykorzystano płyty ze stali nierdzewnej malowane proszkowo na czarno, tworzące główne chassis. Adaptery mocowania do klina i siodełka wykonano z aluminium. Boczne ścianki wykonano z tworzywa sztucznego. Zastosowano stalowe przekładnie harmoniczne 17-100. Całkowite przełożenie w obydwu osiach to 500:1, przy czym pierwszy stopień to przekładnia paskowa 5:1 a drugi 100:1 to przekładnia harmoniczna.
W osi rektascensji zastosowano hamulec elektromagnetyczny blokujący obracanie się osi na wypadek przerwy w zasilaniu urządzenia (wyposażenie standardowe). Urządzenie jest sterowane za pomocą modułu OnStepX z funkcjami GOTO oraz łącznością bezprzewodową WiFi i przewodową USB. Moduł sterujący jest zgodny z driverami ASCOM oraz INDI, co sprawia, że montaż jest kompatybilny „ze wszystkim” (NINA, Stellarium, SkyPlanetarium, Astroberry, StellarMate, ASIAir, itd.). Moduł sterowania OnStepX ma jeszcze tę zaletę, że oparty jest na oprogramowaniu open source z możliwością bardzo szerokiej modyfikacji i dostosowania pod swoje potrzeby. Płytka elektroniczna z modułem sterującym wykorzystuje wysokiej jakości sterowniki silników krokowych TMC2209 dzięki czemu praca urządzenia jest bardzo płynna, a odgłos silników przyjemny dla ucha. Urządzenie jest standardowo wyposażone w możliwość zainstalowania przeciwwagi.
Montaż jest rekomendowany do teleskopów o ogniskowej do około 1000 mm. Jakość prowadzenia (guiding’u) wyrażona w postaci RMS za całą sesję wynosi średnio 0.6 sekundy kątowej. Wartość ta oczywiście zależy od szeregu innych czynników, jak np. seeing, rodzaj teleskopu i kamery prowadzącej, stabilność mechaniczna całego zestawu, podmuchy wiatru, itp.
Podstawowe parametry:
- masa głowicy: 5.8 kg
- udźwig bez przeciwwagi: 13 kg
- udźwig z przeciwwagą: 20 kg
- port przeciwwagi: M12x1.75
- zasilanie: 12V (maksymalny pobór prądu 2,5A i do 4A w impulsie w wersji z hamulcem e-m)
- złącze danych: USB typu B
- złącze zasilające: DC 5.5/2.1 mm
- sterowanie: USB przez driver ASCOM/INDI
- sterowanie: WIFI przez dedykowany port IP
- interfejs WWW (do sterowania oraz konfiguracji urządzenia).
Urządzenie jest w stałej sprzedaży. Zakup wymaga złożenia zamówienia, a typowy okres oczekiwania to około 5 tygodni.
Montaż jest oferowany w następujących wariantach i cenach:
a. sama głowica montażu, bez siodełka i bez klina – 4500 zł
b. adapter do zainstalowania klina i siodełka William Optics – 200 zł
c. kompletny montaż z dedykowanym klinem EQW-72 i siodełkiem typu DUAL – 5900 zł
Cena zawiera VAT (wystawiam FV). Gwarancja 24 miesiące.
Na potrzeby montażu EQHM-17 opracowane zostało własne rozwiązanie klina paralaktycznego EQW-72. Jest on rekomendowany użytkownikom, którzy będą chcieli skorzystać z maksymalnego udźwigu montażu przy zachowaniu dużej sztywności całego zestawu. Podstawa klina została zaprojekowana w taki sposób, że wpasowuje się w platformę montażową trójnogu EQ-6 (zagłębienie o średnicy 113 mm). Klin mocowany do platformy montażowej za pomocą śruby M12.
Alternatywnie, można wykorzystać klin i siodełko William Optics. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy obciążeniu montażu sprzętem o masie do około 10 kg.