EQHM-17 Montaż paralaktyczny z napędem harmonicznym

Montaż EQHM-17 jest rozwiązaniem dedykowanym do cięższych zestawów optycznych, niż EQHM-14. Montaż ten powstał z myślą o pełnym wykorzystaniu możliwości przekładni harmonicznych w rozmiarze „17”. Urządzenie zostało zbudowane jako monoblok o konstrukcji głównie stalowej z wyprowadzonymi osiami RA i DEC z jednej wspólnej obudowy. Dzięki temu konstrukcja jest bardziej zwarta, sztywna i nie wymaga kabli łączących bloki obydwu osi. Do budowy montażu wykorzystano płyty ze stali nierdzewnej malowane proszkowo na czarno, tworzące główne chassis. Adaptery mocowania do klina i siodełka wykonano z aluminium. Boczne ścianki wykonano z tworzywa sztucznego. Zastosowano stalowe przekładnie harmoniczne 17-100. Całkowite przełożenie w obydwu osiach to 500:1, przy czym pierwszy stopień to przekładnia paskowa 5:1 a drugi 100:1 to przekładnia harmoniczna. W osi rektascensji zastosowano dodatkowo hamulec elektromagnetyczny blokujący obracanie się osi na wypadek przerwy w zasilaniu urządzenia – opcja. W obydwu osiach zastosowano czujniki krańcowe oraz czujniki pozycjonowania położenia centralnego (auto homing) – opcja. Urządzenie jest sterowane za pomocą modułu OnStepX z funkcjami GOTO oraz łącznością bezprzewodową WiFi i przewodową USB. Moduł sterujący jest zgodny z driverami ASCOM, co sprawia, że montaż jest kompatybilny „ze wszystkim” (NINA, Stellarium, SkyPlanetarium, Astroberry, ASIAir, itd.). Moduł sterowania OnStepX ma jeszcze tę zaletę, że oparty jest na oprogramowaniu open source z możliwością bardzo szerokiej modyfikacji i dostosowania pod swoje potrzeby. Płytka elektroniczna z modułem sterującym wykorzystuje wysokiej jakości sterowniki silników krokowych TMC2209 dzięki czemu praca urządzenia jest bardzo płynna, a odgłos silników przyjemny dla ucha. Urządzenie jest standardowo wyposażone w możliwość zainstalowania przeciwwagi.

Podstawowe parametry:

  • masa głowicy: 5.8 kg
  • udźwig bez przeciwwagi: 13 kg
  • udźwig z przeciwwagą: 20 kg
  • port przeciwwagi: M12x1.75
  • zasilanie: 12V @max 3A
  • złącze danych: USB typu B
  • złącze zasilające: DC 5.5/2.1 mm
  • sterowanie: USB przez driver ASCOM
  • sterowanie: WIFI przez dedykowany port (montaż pracuje w trybie Access Point)
  • interfejs WWW (do sterowania oraz konfiguracji urządzenia).

Urządzenie jest w stałej sprzedaży. Zakup wymaga złożenia zamówienia, a typowy okres oczekiwania to około 3-4 tygodnie. 
Dostawa obejmuje głowicę montażu, bez klina i bez siodła. Cena obejmuje integrację (dostosowanie) montażu do klina i siodła dostarczonego/posiadanego przez klienta. Sensownym wyborem jest klin William Optics, gdzie przy jednym zakupie mamy od razu klin i siodełko. Na zdjęciach widać klin William Optics oraz duże siodełko dwustandardowe. 

Cena głowicy montażu zgodnie z cennikiem poniżej.

Obecnie trwają prace nad własnym rozwiązaniem klina paralaktycznego EQW-72. Będzie on rekomendowany użytkownikom, którzy będą chcieli skorzystać z maksymalnego udźwigu montażu przy zachowaniu dużej sztywności całego zestawu. Podstawa klina została zaprojekowana w taki sposób, że wpasowuje się w platformę montażową trójnogu EQ-6 (zagłębienie o średnicy 113 mm). Klin mocowany do platformy montażowej za pomocą śruby M12.